49 numer Liderów Innowacyjności

W dziale pobierania plików znajdą Państwo numer 49 Liderów Innowacyjności,

a w nim:

 1. Józefów czeka na własną, innowacyjną oczyszczalnię
  W 20-tysięcznym mieście pod Warszawą może powstać jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie. Własna innowacyjna oczyszczalnia oznacza dla Józefowa niezależność i samowystarczalność, a dla jego mieszkańców niższe koszty oczyszczania ścieków. Projekt czeka obecnie na decyzję Ministerstwa Środowiska w sprawie przyznania dofinansowania.
 2. Integracja innowacyjnych metod produkcji energii
  Rozwój systemów oczyszczania ścieków i gospodarki osadami ściekowymi związany jest z ciągłym zaostrzaniem wymagań dotyczących jakości oczyszczonych ścieków oraz sposobów zagospodarowania osadów ściekowych. W ostatnich latach w znacznym stopniu determinowany jest przez rozwój energetyki odnawialnej i zmiany w zakresie efektywności energetycznej.
 3. Na skrzydłach wiatru
  Dla polskich konstruktorów z firmy Vivende najważniejszym sprawdzianem efektywności działania 10kW turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu była silna wichura tuż po jej uruchomieniu. Wiatrak zamontowany przed miesiącem na dźwigu szybowym szpitala powiatowego w Głubczycach, przeszedł znakomicie tę nieoczekiwaną próbę. Pionierska konstrukcja polskich inżynierów zdała ten egzamin celująco.
 4. Oszczędzają i liczą każdy grosz
  Odważne decyzje starosty głubczyckiego uratowały w 2007 roku przed bankructwem szpital powiatowy. Prowadzone konsekwentnie działania modernizacyjne przekształciły Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ) w Głubczycach we wzorcową placówkę, dobrze wyposażoną i profesjonalnie zarządzaną. Pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i turbina wiatrowa wspomagają zasilanie szpitala w energię, a inteligentny system BMS optymalizuje pracę zintegrowanych instalacji. Starosta głubczycki Józef Kozina z satysfakcją nadzoruje te dokonania.

... I wiele innych ciekawych tekstów. Zapraszamy do pobierania.

[plik do pobrania]